preskoči na sadržaj

Gimnazija Vukovar

ETWINNING PROJEKT „THE GREEN CHANGEMAKERS“

Nakon što je eTwinning projekt Pristupačnost digitalne tehnologije osobama s posebnim potrebama proglašen najboljim eTwinning projektom u školskoj godini 2020./2021. te osvojio najvišu nacionalnu nagradu COMET 2021. i  ove školske godine nastavlja se suradnja Gimnazije Vukovar i Tehničke škole Karlovac. Novi međunarodni eTwinning projekt pod nazivom “The green changemakers”  pokrenule su Sanda Šutalo, profesorica računalstva iz Tehničke škole Karlovac i Sanja Pavlović Šijanović, profesorica informatike iz Gimnazije Vukovar.

Cilj projekta je na inovativan način izraditi i provesti programe obrazovanja za održivi razvoj kroz razvoj kompetencija i aktivno sudjelovanje učenika u području održivog razvoja, a sve to uz osnaživanje partnerstva škola i lokalne zajednice u podizanju svijesti o održivom razvoju. U projekt je uključeno 62 učenika i 11 nastavnika iz 5 škola i 3 države. Na području Republike Hrvatske, uz nositelje projekta Gimnaziju Vukovar i Tehničku školu Karlovac, uključena je Industrijska strojarska škola Zagreb. Međunarodno partnerstvo ostvaruje se u suradnji sa anadolijskom srednjom školom Yunus Emre iz Bingola, Turska i srednjom školom Karmirgyughu, Armenija. Gimnaziju Vukovar predstavlja 24 učenika i profesori Suzana Osička, Jasminka Bikić, Antonija Milić i Davor Šijanović.

Aktivnosti projekta potaknut će učenike na djelovanje i iniciranje djelovanja usmjerenog ka ostvarenju ciljeva održivog razvoja i održivog društva u cijelosti. Niz edukativnih, informativnih, praktičnih i kreativnih aktivnosti te metode inovativnog i iskustvenog učenja podići će razinu znanja, svijesti i vještina za usvajanje “zelenih” životnih stilova u skladu s održivim razvojem.

Realizacija projekta planirana je provođenjem 15 aktivnosti tijekom godine, a obuhvatit će uvodne informacije o projektu, predstavljanje projektnih partnera, izradu i izbor loga projekta, Netiquette, proučavanje, upoznavanje i predstavljanje 17 globalnih ciljeva, predanketu i završnu anketu, (samo)vrednovanja, doprinos ostvarenju ciljeva – praktične radove i rješenja, volonterske ekološke akcije prikupljanja EE otpada, obilježavanje prigodnih dana tijekom trajanja projekta, pozvano predavanje, izradu i predstavljanje e-knjige i bloga, diseminaciju i evaluaciju te oblak riječi za kraj.

Uspješno su ostvarene prve dvije aktivnosti koje obuhvaćaju predstavljanje projekta, upoznavanje s osnovnim informacijama o učenju uz pomoć eTwinning suradnje, upoznavanje s Kodeksom ponašanja eTwinning platforme te s Općom uredbom o zaštiti podataka GDPR. Učenici i nastavnici ažurirali su svoje profile i predstavili se izrađujući avatare po kojima će biti prepoznatljivi. Predstavljene su škole i gradovi sudionika, svi sudionici ispunili su predanketu te je izrađena lista sudionika projekta. U tijeku je provedba treće aktivnosti tj. odabir loga projekta. Sve dosadašnje aktivnosti eTwinning projekta možete vidjeti na projektnom blogu „The green changemakers“.


Novim logom gradimo prepoznatljivost projekta!

Svaki bi projekt trebao imati svoj logo i vizualni identitet. Stoga su u trećoj aktivnosti međunarodnog eTwinning projekta The green changemakers, učenici osmišljavali, izrađivali, birali i u konačnici izabrali logo projekta.

Promišljajući o logu projekta, učenici su izradili prijedloge loga projekta (pojedinačno ili rad u paru) te ih postavili na Padlet zid Koji bi logo trebao predstavljati naš projekt?

Svi prijedlozi objedinjeni su u e-knjizi The green changemakers – Project logo kako bi isti ostali podsjetnik ali i lijepa uspomena na suradnje u sklopu projekta.

Za izradu loga, učenicima su preporučeni digitalni alati: Canva, Piktochart ili Freelogodesign no mogli su koristiti i bilo koji drugi alat sličnih mogućnosti. Pripremljeni logo trebao je bi biti dimenzija 600 x 400 piksela.

Za one s manje iskustva u korištenju alatom Canva, priložena je prezentacija s uputama o uporabi: Canva - tutorijal , za one koji žele više naučiti o Piktochartu priložen je tutorijal Piktochart – tutorijal a više o načinu korištenja alata Freelogodesign učenici su mogli pročitati u izrađenom dokumentu  Freelogodesign – tutorijal.

Nakon što su loga izrađena i predstavljena, pristupilo se odabiru najprikladnijeg i najkreativnijeg loga izrađenog odgovarajućim online alatom. Kako bi odabrali najpodesniji logo, provedeno je glasovanje putem google obrazaca i to u dvije faze.

Tijekom prve faze, glasovanje je bilo javno te su glasovati mogli ne samo članovi projekta već i svi prijatelji projekta i eTwinninga.

Nakon provedene prve faze glasovanja, izlučeno je 5 loga s najvećim brojem glasova te se prešlo u drugu fazu glasovanja u kojoj su najprikladniji i najkreativniji logo, birali samo članovi projekta. U najuži krug izbora loga, ušla su loga učenica Gimnazije Vukovar Katarine Jovakarić čiji logo logo prikazuje 17 ciljeva održivog razvoja koji će biti obuhvaćeni tijekom realizacije projekta a koji ukazuju na važnost njihove realizacije u svakodnevnom životu  kako bi svijet postao bolje mjesto, te logo Lare Šijanović čiji logo pokazuje kako je u životu sve povezano i kako kroz održivo djelovanje možemo ostvariti dobrobit za sve pri čemu ciljevi održivog razvoja ukazuju na razgranatost održivog razvoja i navode  sudionike projekta na promišljanje i poduzimanje zajedničkih akcije u harmoniji s prirodom. Među 5 najkreativnijih loga, plasirao se i logo Aleyne Yeal iz Yunus Emre Anadolu Lisesi iz Turske koja je poručila kako samo ukoliko djelujemo održivo i zeleno, možemo disati. U 5 najprikladnijih loga, ušla su i 2 loga učenika Industrijske strojarske škole iz Zagreba, pri čemu je Luka Dermišek logom predstavio zajednički doprinos održivom razvoju svih članova projekta dok je Karlo Pavlečić svojim logom prikazao kako doprinos ciljevima održivog razvoja mijenja ljude na bolje. Rezultati druge faze glasanja dostupni su putem poveznice https://bit.ly/RezultatGlasovanjaLogoIIkrug  

Najviše glasova osvojio je logo kojega je izradio Karlo Pavlečić iz Industrijske strojarske škole Zagreb te je logo proglašen pobjedničkim i postavljen na početnu stranicu, uz opis projekta!

Uz novoizabrani logo projekta, projekt je dobio na prepoznatljivosti i vjerodostojnosti. Projektni tim nastavlja s provođenjem aktivnosti kroz razvoj kompetencija i aktivno sudjelovanje učenika u području održivog razvoja uz osnaživanje partnerstva škola i lokalne zajednice u podizanju svijesti o održivom razvoju a sve aktivnosti bilježe se na projektnom blogu http://thegreenchangemakers.weebly.com/ .

 

 


Zavrti i ti kotač sreće

As part of the eTwinning project The green changemakers, we explored global goals of sustainable development.
At the very beginning of the education, we introduced the students of the Vukovar Gymnasium with the importance and goals of the project itself, which was designed by prof. Sanja Pavlović Šijanović. With mentor Sanja Matičić, students Jaroslava Vovk, David Kovačić, Eva Šota and Vedrana Bosanac introduced colleagues to the 17 goals of sustainable development and emphasized the importance of goals and responsibility of all of us to achieve sustainable development necessary for the survival of mankind.
We elaborated the goals through 17 questions in the Wordwall application and presented them to the students of the Vukovar Gymnasium. Each student was given one question that he had to think about and offer his solutions with regard to the issues mentioned in the question. We recorded the students' answers in the Flipgrid application, which was announced by the project manager prof. Sanja Pavlović Šijanović in order to make the answers / solutions available to everyone and encourage everyone to take a responsible approach to preserving sustainable development. Spin the wheel of fortune and offer your solution !!


U sklopu eTwinning projekta The green changemakers   istražili smo  globalne ciljeve održivog razvoja.
Na samom početku edukacije  upoznali smo učenike Gimnazije Vukovar s važnošću i ciljevima samoga projekta koji je osmislila prof. Sanja Pavlović Šijanović . S mentoricom Sanjom Matičić učenici Jaroslava Vovk, David Kovačić, Eva Šota i Vedrana Bosanac upoznali su kolege sa 17 ciljeva održivog razvoja te naglasili važnost ciljeva i odgovornost svih nas za ostvarenjem održivog razvoja koji je nužan za opstanak čovječanstva.  
Ciljeve smo razradili kroz 17 pitanja u aplikaciji Wordwall te ih prezentirali učenicima Gimnazije Vukovar.  Svaki učenik dobio je jedno pitanje o kojem je morao promisliti i ponuditi  svoja rješenja s obzirom na problematiku koja se navodi u pitanju. Odgovore učenika snimili smo u aplikaciju Flipgrid koju je raspisala voditeljica projekta prof. Sanja Pavlović Šijanović kako bi odgovori /rješenja  bili dostupni svima i potaknuli sve  na odgovoran pristup očuvanju održivog razvoja. Zavrti i ti kotač sreće i ponudi svoje rješenje!!
https://flipgrid.com/90d1364b
https://wordwall.net/resource/29524142/ciljevi-odr%C5%BEivog-razvoja


 

 


Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
Kalendar
« Lipanj 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

ŠKOLA AMBASADOR

Microsoft school!

Projekt 2017.

Online prognoza

dr. đikić o gimnaziji

CMS za škole logo
Gimnazija Vukovar / Šamac 2, HR-32000 Vukovar / gimnazija-vukovar.skole.hr / administracija@gimnazija-vukovar.skole.hr
preskoči na navigaciju