Međunarodni dan epilepsije i Nacionalni dan oboljelih od epilepsije

Autor: Tijana Pavliček, 14. 2. 2023.

Hrvatski sabor je 17. listopada 2008. godine donio odluku o proglašenju 14. veljače  Nacionalnim danom oboljelih od epilepsije. Također, zajedničkom inicijativom Međunarodnog ureda za epilepsiju (IBE) i Međunarodne lige protiv epilepsije (ILAE) nastao je Međunarodni dan epilepsije koji se od 2015. godine obilježava svakog drugog ponedjeljka u veljači.

Povodom obilježavanja Dana oboljelih od epilepsije u RH se  provode  različite aktivnosti, a središnja manifestacija održava se, 13.veljače u  Vukovaru. U okviru manifestacije održava se hibridni simpozij “Živjeti s epilepsijom”.

Gimnazija Vukovar ove godine se  priključila  projektu SHE –„ Mreža škola koje promiču zdravlje“, te je  sa svojim učenicima i nastavnicima podržala  ovu manifestaciju.  U našoj je školi, predsjednica Hrvatske udruge za epilepsiju prim. Ana Sruk, održala predavanje  na temu „Epilepsija i predrasude o oboljelima“. Ovo predavanje bilo je vrlo edukativno, te smo dobili brojne informacije o samoj bolesti, a ono što je posebno važno, kako se ponašati i što napraviti u situaciji da moramo pomoći osobi s epileptičnim napadom.

Epilepsija je poremećaj funkcije mozga koji se očituje epileptičnim napadajima, a prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije oko 50 milijuna ljudi širom svijeta ima epilepsiju. U Hrvatskoj je broj oboljelih oko 40 000.  Osobe oboljele od epilepsije suočavaju se s brojnim predrasudama i stigmatizacijom, što se svakako odražava na kvalitetu života i socijalnu uključenost.

Ovo predavanje pomoglo nam je u razumijevanju ove bolesti, ali nas je i navelo na razmišljanje što svatko od nas može učiniti kako bi se osobe oboljele od epilepsije osjećale kao ravnopravni članovi društva, na koji način im možemo pomoći i biti podrška.

Ponekad najteži dio života s epilepsijom predstavlja odgovor na pitanje – kako se nositi s reakcijama drugih osoba?

Za obilježavanje Dana oboljelih od epilepsije izabrana je ljubičasta boja  lavande koja je internacionalna boja epilepsije, a isto je tako povezana i s osjećajem usamljenosti koji se učestalo javlja kao posljedica društvene stigmatizacije i izolacije osoba s epilepsijom. Iz tog razloga će u večernjim satima ljubičastim svjetlom biti obojen i  Vukovarski vodotoranj.

Jasminka Bikić, prof.

« Svibanj 2024 »