32. ZIMSKA MATEMATIČKA ŠKOLA

Autor: Tijana Pavliček, 14. 2. 2023.

Udruga matematičara Osijek u suradnji s Odjelom za matematiku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku i III. Gimnazijom Osijek od 1992. godine organizira Zimsku matematičku školu (ZMŠ) za učenike srednjih škola. Ova aktivnost uključuje predavanja i radionice u suradnji s akademskom zajednicom, nastavnicima matematike zaposlenim u srednjim školama i studentima Sveučilišnih diplomskih studija matematike. Tako je u subotu 11. veljače 2023. na Odjelu za matematiku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku održana 32. Zimska matematička škola za učenike srednjih škola. Učenici naše škole ponovno su rado sudjelovali u programu, u pratnji predmetnih nastavnica matematike Ljiljane Bijelić i Edite Evetić.

Program je otvoren predstavljanjem studijskih programa Odjela za matematiku, uskoro Fakulteta primijenjene matematike i informatike.

Zatim je uslijedilo popularizacijsko predavanje doc. dr. sc.  Franke Miriam Brückler za učenike svih razreda srednje škole s temom “ Hocus pocus mathematicus“.

U nastavku programa održane su radionice:

Kriptografija (Vanda Louč, prof. i Sanja Grabusin, prof.)

Igrajmo se sa svojstvima linearne funkcije (izv. prof. dr. sc. Mirela Jukić Bokun i prof. dr. sc. Mihaela Ribičić Penava)

Svojstva prirodnih i cijelih brojeva u strategijama rješavanja zadataka (Goran Knežević, prof.)

Funkcija x -> |x| (Mirna Čalija Matijević, prof.)

Matematika pomaže matematici (Željka Duh Blašković, prof. i Mirela Generalić, prof.)

Princip ekstrema (Mirta Vujnovac, prof.)

Fermatova metoda faktorizacije prirodnih brojeva (izv. prof. dr. sc. Ivan Soldo)

Funkcijske jednadžbe (Aleksandra Floreani, prof.)

I ovoga puta naši učenici su bili jako zadovoljni sudjelovanjem u aktivnostima Zimske matematičke škole te se nadamo da će neki od njih svoju budućnost pronaći upravo na budućem Fakultetu primijenjene matematike i informatike. Zahvaljujemo se Odjelu za matematiku na gostoprimstvu te s radošću iščekujemo sljedeću Zimsku matematičku školu.

« Svibanj 2024 »