ESCAPEROOM

Autor: Tijana Pavliček, 20. 1. 2023.

Dana 13.01.2023. godine, u suradnji Gradske knjižnice Vukovar i Gimnazije Vukovar, a pod mentorstvom prof. Sanje Pavlović Šijanović, prof. Antonije Milić i prof. Davora Šijanovića, organizirana je prva u nizu radionica pod nazivom Steam Escape Room Night. Učenici i nastavnici Gimnazije Vukovar osmislili su za osnovnoškolce četiri radilišta i seriju od četiri zagonetke i izazova. Tema izazova bio je periodni sustav elemenata kroz glagoljicu, a svakom radilištu dodijeljen je naziv u skladu s osmišljenim izazovom. Očuvanje kulturne baštine zadaća je svih nas kako bismo ostavili u nasljeđe budućim generacijama, a upravo smo to postigli ovim načinom učenja jer smo pripremili izazove u kojima se suvremenim metodama i korelacijom među predmetima postiže usvajanje povijesnog pisma. Učenici su izazove rješavali u timovima sačinjenim od učenika iz različitih osnovnih škola dok su za svaki izazov bili zaduženi učenici vukovarske gimnazije: Matej Maljak, Lara Šijanović, Asja Štalmajer, Sara Lončarić i Vedrana Bosanac, koji su izazov moderirali i pružali sve potrebne informacije kako bi ih osnovnoškolci što uspješnije savladavali. Učenici su kroz četiri izazova „Kodirani elementi u prirodi“ , „Kristalna glagoljica i kemijski elementi“,  “Periodni sustav – spoji parove”  i „Puzzle izazov: Traganje za elementima“  povezali znanje kemije i glagoljice uz upotrebu IKT-A i domišljatih izazova te točnim odgovorima došli do konačne šifre koja otključava nagradu. Svi učenici koji su sudjelovali u radionici osvojili su nagrade koje su osigurale Gradska knjižnica Vukovar i Gimnazija Vukovar.

« Svibanj 2024 »