POSJET UREDU PREDSJEDNIKA

Autor: Tijana Pavliček, 8. 12. 2022.

Sukladno odluci predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen da proglasi 2022. godinu Europskom godinom mladih učenici Gimnazije Vukovar sudjelovali su na projektu o budućnosti mladih. Projekt je započeo zastupnik u Europskom parlamentu, član Odbora za kulturu i obrazovanje, Predrag Fred Matić. Kroz svoj projekt 'Budućnost Europe: Europska godina mladih' okupio je deset škola iz cijele Hrvatske, a svojim marljivim radom i pet škola iz Njemačke. Cilj projekta je pronalazak problema na lokalnoj ali i nacionalnoj razini i nuđenje konkretnih rješenja, ali i participacija mladih Teme kojima su se učenici bavili bile su one koje su oni sami odabrali kao ključne. Svaka škola dobila je jednu temu koju je detaljno proučila te obradila. Završne ideje i planove mladi su izložili u obliku jedinstvenog dokumenta. Jedan od problema bio je i onaj na kojem je marljivo radio radni tim Gimnazije Vukovar. Za temu 'youth work' naši gimnazijalci su uvidjeli problem postepenog smanjenja broja mladih u gradu, ali i njihovu iznimnu ne zainteresiranost kao posljedica nedostatka prostora namjenjenog i prilagođenog njima u Gradu Vukovaru, pa su sukladno tome došli do rješenja. U gradu izgradio bi se centar za mlade. Zastupnik Matić ovim je projektom želio osigurati mladima šansu da se i njihov glas čuje, te priliku identificirati probleme s kojima se suočavaju, ali i dati svoja rješenja.Projekt je izrazito dobro prihvaćen i od vrha Republike Hrvatske. Na završnoj konferenciji učenici su predsjedniku Republike Hrvatske, Zoranu Milanoviću predstavili publikaciju na kojoj su radili. Za ideju Gimnazije Vukovar zastupnik Matić, te predsjednik Milanović posebno su se zainteresirali, te ju vide kao ideju s konkretnim rješenjem. Zastupnik Matić istaknuo je: „Ovakav projekt je jedinstven u cijeloj Europi, a drago mi je da imamo i prve konkretne rezultate pa sam tako dobio informaciju od gradonačelnika Vukovara da podržava projekt koji je Gimnazija Vukovar osmislila i da će se krenuti i osiguranje prostora za mlade u Vukovaru. To je upravo ono što su mladi razvijali tijekom ovog projekta i veselim se posjetiti Centar za mlade Vukovar kada se on realizira u praksi.“ Jedan od aktivnijih i izraženijih sudionika projekta dakako je bio i učenik 3.A razreda, Marko Šeper. Marko ističe kako je iznimno zahvalan zastupniku Matiću što je pokrenuo taj projekt, te da mu je drago što se ideje mladih stavljaju u prvi plan. Vrlo smo ponosni na učenike naše gimnazije Marka i Asju. Nadamo kako će se njihova ideja uspjeti provesti u djelo i da će grad Vukovar imati centar za mlade.

« Svibanj 2024 »