Učenici Gimnazije Vukovar kao pokretači novih ideja

Autor: Tijana Pavliček, 14. 11. 2022.

Učenička deliberacija održana je 4. studenog 2022. s početkom u 12.00 u Gimnaziji Vukovar te je na njoj sudjelovalo tridesetak učenika iz škole i debatnog kluba koji djeluje unutar škole, predstavnika zainteresirane stručne javnosti i donositelja odluka (predstavnici Grada Vukovara i ravnateljica škole).

Deliberacija, kao oblik javne rasprave, provedena je u sklopu projekta “Demokratsko procijepljene – Debatni klubovi i deliberativna demokracija kao model razvoja demokratskih kompetencija i participativnog donošenja odluka” Hrvatskog debatnog društva.

U projekt je od rujna 2021. uključena Gimnazija Vukovar. U protekloj školskoj godinu učenici i učenice debatnog kluba su zajedno s voditeljicama  Mirelom Milković  i Natašom Vinković, bili uključeni u razvoj debatnog modela građanskog odgoja i obrazovanja.

Učenici su u svojoj zajednici locirali dva glavna problema za mlade grada Vukovara. Prvi je nepostojanje norijade u Vukovaru. Prijedlog učenika je da se 26.5. organizira službena norijada za maturante, a da okupljene zabavljaju lokalni bendovi ili DJ-evi, kroz suradnju s Gradom i lokalnom zajednicom, donacije te uključivanje volontera iz svih vukovarskih srednjih škola.

Deliberaciji su se odazvali dogradonačelnik Grada Vukovara Filip Sušac i pročelnik UP za obrazovanje, sport i branitelje Darko Dimić te pokazali interes i podršku učeničkom prijedlogu, kao i prijedloge za poboljšanje i dodatnog materijala za raspravu i odlučivanje.

Drugi problem koji su mladi Gimnazije Vukovar uočili je  manjak prostora u školi u kojem se učenici mogu neformalno okupljati prije ili poslije nastave. Škola ima značajan broj učenika putnika kojima bi dobro došao prostor u kojem mogu boraviti do prijevoza. Također, ovaj prostor osigurao bi da se mogu održavati međuvršnjačke instrukcije i organizirati radionice. Predloženo je da se uredi jedna podrumska prostorija u suradnji sa samom školom, a da o uređenju i održavanju sudjeluju učenici škole, kao i cijela zajednica.

Ravnateljica škole Giana Marović Zeko pozdravila je prijedlog i predložila neka idejna rješenja za adaptaciju prostora.

Projekt provodi Hrvatsko debatno društvo s partnerima: Udruga hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja, Udruga gradova i islandskom udrugom Citizens Foundation. Projekt je sufinanciran u iznosu od 140.000,00 EUR u sklopu financijskih podrška Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru Europskog gospodarskog prostora i Norveških grantova.

« Svibanj 2024 »