CRAFT RADIONICA

Autor: Tijana Pavliček, 14. 11. 2022.

Povodom mjesecahrvatske knjige učenici naše škole zajedno s mentoricom Antonijom Milić osmislili su i proveli Craft radionicu u prostorijama Gradske knjižnice Vukovar (American corner). Na početku radionice profesorica Milić upoznala je učenike s počecima proizvodnje piva, sastojcima piva te pozitivnim učincima piva na cjelokupan organizam. Zatim smo pogledali videouradak naših učenika Anje Vinković i Marka Šepera u kojem je detaljno prikazan postupak proizvodnje craft piva našeg sugrađanina Damira Vinkovića. Učenice Helena Bendra, Leonarda Puđa i Erika Mićić izradile su pub kviz o pivu, a pobjednička ekipa i svi sudionici osvojili su vrijedne nagrade koje su nam pripremili djelatnici Gradske knjižnice Vukovar. Kao uvod u praktični dio Craft laboratorija učenici Kiara Lemac i Matej Maljak upoznali su nas s Cratf pivovarama RH te zanimljivostima vezanim uz pivo. Praktični dio Craft laboratorija sastojao se od tri kutka. Mikrobiološki kutak u kojem je učenica Iva Čikanović pripremila mikroskopski preparat kvasca bez kojeg nema fermentacije, a na koncu niti piva. Fizikalno kemijski kutak koji se sastojao od različitih pokusa (ispitivanje pH piva, tvrdoće vode i nitrita) te pokusa u kojima se iz običnog konzumnog šećera i meda fermentacijom proizveo ugljikov dioksid i alkohol. U kutku pod nazivom Vrtovi zdravlja naše su učenice izradile maske za suhu kožu, održavanje pH kože i sprječavanje pojave akni. Učenici su bili uključeni u live stream te su našu radionicu pratili u svim dijelovima Republike Hrvatske. Osim navedenih učenika, zahvaljujemo se i učenicama Dori Bajnrauh Petenjak, Emi Szabo, Klari Hardi, Ani Čalušić, Dori Rendulić, Lani Balić te našim reporterkama Ana Mariji Smičić,Dijani Andrašević Emi Marušić i Ani Marušić koje su svojim sudjelovanjem i zalaganjem pridonijeli kvaliteti radionice i donaciji laboratorijskog posuđa i pribora koju su nam na kraju radionice darovale djelatnice Gradske knjižnice Vukovar. Zahvaljujemo seAniti Jakovac i Vlatki Surma Szabo za predivnu suradnju koja će se vrlo brzo nastaviti.

« Svibanj 2024 »