IoT4SDGs na Maker Faire Zagreb 2022

Autor: Tijana Pavliček, 4. 10. 2022.

Na četvrtom po redu Maker Faire Zagreb održanom 1. i 2. listopada u Tehničkom muzeju Nikola Tesla, učenice vukovarske gimnazije Blanka Bučko i Lara Šijanović, predstavile su projekt IoT4SDGs.
Autori projekta Katarina Jovakarić (sada studentica), Fran Hutinec, Blanka Bučko, Hrvoje Sovar, Lara Šijanović i njihovi mentori Davor Šijanović i Sanja Pavlović Šijanović, udružili su interes prema tehnologiji, ljubav prema Slavoniji  kao i određenu razinu znanja i izradili tehnološko rješenje kojim doprinose ostvarivanju globalnih ciljeva održivog razvoja. Tehnološko rješenje pruža podršku svakom poljoprivredniku, OPGu ili poljoprivrednoj industriji u vidu praćenja, automatizacije i analize podataka pomoću IoTa s ciljem upravljanja poljoprivrednim površinama uz uštedu vremena, novca, resursa poput vode i struje kao i očuvanja ekosustava.
Za najmlađe su posjetitelje, vukovarske gimnazijalke pripremile online SDGs EscapeRoom, slagalice i igre putem kojih su djeca mogla osvijestiti i razvijati osnovne vrijednosti za održivi razvoj i održivo ponašanje dok je prepoznavanje i uparivanje SDG kockica poticalo dječju znatiželju i istraživački duh koji će  možda tijekom godina dovesti i do smišljanja mogućih tehnoloških rješenja izazova održivosti.
Projekt je naišao na veliki interes brojnih posjetitelja a pozitivne povratne informacije, poticaj su za nove ideje i  kontinuirano stvaranje i unapređivanje novih tehnologija sa ciljem postizanja globalnog napretka.

« Svibanj 2024 »