MEĐUNARODNI DAN MUZEJA: MIRILA - kulturni fenomen

Autor: Administrator , 18. 5. 2017.

U povodu Međunarodnog dana muzeja, 18. svibnja 2017. posvećenoga nezirecivome u muzejima - tajnama, prof. Mirjana Trošelj održala je u Muzej vučedolske kulture / Vučedol culture museum radionicu za učenike Gimnazije Vukovar te ih uvela u svijet tajni mirila - jedinstvenog kulturnog fenomena.

Mirila su simboli kulturnog i duhovnog identiteta Velebićana - Podgoraca u sklopu posmrtnih običaja i tradicijskog vjerovanja na Velebitu o životu nakon smrti. Na makro razini obuhvaćala su čitav Dinarski areal slične ideje odnosa života i smrti, a koju, prema nekim autorima, treba tražiti u indoeuropskim temeljima na što će posebno ukazivati religijsko-simbolički kontekst koji se posebno na južnom Velebitu održao do sredine 20. st. Ova indoeuropska tradicija po prvi puta se jasno očituje kroz motive na vučedolskoj keramici i tetovažama, a zatim i na tetovažama srednjobosanskih katolkinja, kao i na stećcima – srednjovjekovnim nekropolama. Na radionici su sudjelovali učenici 3.c razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije u pratnji razrednice Giane Marović Zeko, profosorice Sanje Pavlović Šijanović i ravnatelja Davora Šijanovića. Bilo je ovo jedno predivno, novo iskustvo iz kojeg su učenici izašli puni dojmova te proširili svoje vidike i pogled na svijet koji nas okružuje. Ovakva vrsta nastave je ono što se već dugo primjenjuje u vodećim, po obrazovanju, Europskim zemljama, a mi smo pokazali da ne moramo čekati kurikularnu reformu kako bi izvodili nastavu u skladu s 21. stoljećem. Zahvaljujemo ravnateljici Muzej Vučedolske Kulture, Arheološki Lokalitet Vučedol, Vukovar Mireli Hutinec na pozivu i suradnji koja je svih ovih godina izvrsna, stoga nastavljamo dalje. Zahvaljujemo i profesorici Mirjani Trošelj na izvrsno odrađenoj i zanimljivoj radionici.