Obilježavanje međunarodnog dana protiv antisemitizma i fašizma

Autor: Administrator , 16. 12. 2015.

Dana 9. studenog 2015. godine u Gimnaziji Vukovar obilježen je Međunarodni dan protiv antisemitizma i fašizma.

Tijekom obilježavanja međunarodnog dana protiv antisemitizma i fašizma učenici Gimnazije Vukovar upoznati su sa povijesnim činjenicama Drugoga svjetskog rata te im je na taj način ukazano o posljedicama holokausta i fašizma kroz povijest kao i trenutni problemi rasizma, antisemitizma, desničarskog ekstremizma i neofašizma. Nastavnici stranih jezika N. Tufekčić, S. Jurušić, N. Grgurević i M. Hocenski organizirali su gledanje filma „Die Weisse Rose“  te usmjeravali učenike pri izradi plakata na engleskom i njemačkom  jeziku. Učenici su izradili prezentacije prikazivane u predvorju škole te su birali izvatke iz dnevnika djece koja su prošla kroz patnje holokausta. Profesori su također sudjelovali u kampanji na europskoj razini  „UNITED for Intercultural Action“, europskoj mreži protiv nacionalizma, rasizma, fašizma te potpori imigrantima i izbjeglicama. Povijest se ne smije ponavljati, a dužnost demokratskog europskog civilnog društva je osvijestiti generacije o mržnji i ekstremnom desničarstvu i totalitarizmu. Kampanja „Never Again“ ili „Nikada Više“ zalaže se za spriječavanje osuđivanja i sijanja straha. Od 1992. godine kampanja devetog studenog poziva internacionalna društva i zajednice na zaustavljanje mržnje te ima dva cilja. Prvi je odati počast žrtvama Kristalne noći te svim žrtvama fašizma kroz povijest, a drugi je osvijestiti društvo o opasnostima nacionalizma, antisemitizma, ekstremnog desničarstva i totalitarizma. Svake godine stotine organizacija i nevladinih udruga u preko 45 država aktivno sudjeluje u kampanji, ljudi se suprotstavljaju mržnji u svojim zajednicama te promoviraju uključivanje u društvo. Ove su godine naši profesori odlučili dati svoju potporu, sudjelovati u  kampanji te educirati učenike o povijesti.