Humanitarni malonogometni turnir vukovarskih gimnazijalaca!

Autor: Administrator , 6. 12. 2015.

Sportom do humanog cilja

Dana 05.12.2015.godine u dvorani OŠ Dragutina Tadijanovića, održan je humanitarni malonogometni turnir u organizaciji vukovarskih gimnazijalaca radi prikupljanja sredstava za pomoć udruzi Sv. Vinka Paulskog iz Vukovara.

Već tradicionalno, dugi niz godina, vukovarski gimnazijalci organiziraju humanitarni malonogometni turnir u svrhu doniranja prikupljenih sredstava kotizacije i ulaznica za socijalno najpotrebitije. Naši učenici s generacije na generaciju prenose humanitarnu poruku „DOBRO JE ČINITI DOBRO“ i vođeni njome pokazuju izrazito visok osjećaj i veliko srce za sve kojima je pomoć potrebna. Humanost je ogledalo naše duše, osjećaja, poniznosti, dobrote, ljubavi, nade i darežljivosti. Biti human, darežljiv, pun ljubavi i pozitivne energije, siguran je put ka boljitku cjelokupnog čovječanstva. Turnir jeste mali korak na tome putu ali sva velika putovanja sastoje se od malih etapa.

Vrijeme blagdana posebno nas veseli i samo vrijeme održavanja humanitarnog turnira nije slučajno odabrano. Naime, Svetog Nikolu slave kao zaštitnika djece, siročadi, siromaha, mornara, putnika, studenata…Podučavajući evanđelje tražio je put do ljudskih srca i obični su ljudi to razumjeli. Živio je u vjeri odan Bogu pomažući siromašnima i nevoljnima. Postao je zaštitnik svih ljudi u nevolji. I tako, vukovarski gimnazijalci odlučili su nastaviti stopama i širiti misiju sv. Nikole te nesebično pomagati potrebitima. „Time što dobrotu širimo oko sebe istovremeno je učvršćujemo i u sebi samima.“(Arne Garborg)

Dar nema svoju vrijednost zato što je skupocjen, nego zato jer izražava nečiju ljubav, prijateljstvo, zahvalnost…, s obzirom da je darivanje određenog materijalnog poklona ograničeno, vukovarski gimnazijalci darivali su građanima grada Vukovara zabavno prijepodne provedeno u dvorani osnovne škole Dragutina Tadijanovića, koja nam pod vodstvom ravnateljice Lidije Miletić svesrdno ustupa ove prostore već dugi niz godina, gdje su na sportski i zabavan način razveselili mnoge posjetitelje. Kroz takvu altruističku prizmu željeli su potaknuti i druge da  pomaganjem, posebice najzapostavljenijih, pronađu veći smisao i radost u životu. Uložena energija, trud, sportski duh, pažnja i topao osmjeh učinili su ovaj turnir jedinstvenim iako je ideja tradicionalna i sveopća.

Svi smo mi imali priliku osjetili tuđu velikodušnost na vlastitoj koži i sigurno smo zbog nje i sami poželjeli postati bolji ljudi koji rade dobre stvari i pomažu drugima. Jedna znanstveno dokazana činjenica temelji se na tezi po kojoj iskreno davanje i pomaganje poboljšava osobno fizičko i duševno zdravlje, polazeći od općenitog boljeg osjećaja i bolje brige o nama samima, pozitivnijeg i sretnijeg pogleda na život, smanjenog osjećaja bespomoćnosti, usamljenosti i depresije do veće povezanosti s drugima. Znaju to naši gimnazijalci a znaju i da samim promatranjem čina solidarnosti naš imunitet osnažuje –tzv. efekt Majke Tereze.

Zanimljivo natjecanje završilo je finalnom utakmicom između pobjednika turnira i veterana profesora gimnazije Vukovar. Sraz koji se s nestrpljenjem iščekivao i koji je svakako podigao dobru atmosferu do vrhunca. Profesori vođeni ravnateljem bili su posebno motivirani, s obzirom da su prošle školske godine otišli kući kao pobjednici dok su učenici željeli pokazati svoju nadmoć u sportskom ringu. Profesorsku ekipu sačinjavali su: Borislav Edelinski, Ognjen Vujović, Dubravko Žuvić, Dado Marković, ravnatelj Davor Šijanović i bivši učenici Marko Vejeva i Dominik Škarica. Pobjednička ekipa učenika 3.b razreda jezične gimnazije igrala je u sastavu: Marko Kosor, Dejan Kovač, Jan Szabo, Domagoj Džalto, Stjepan Jakubec i Antonio Filipović.

Ove godine, učenički je tim  bio bolji (ocjena iz zalaganja i motoričkih sposobnosti čista petica)  dok su se profesori  ove godine, morali zadovoljiti titulom viceprvaka. (do sljedećeg turnira morat će više vremena odvojiti za vježbu u sportskoj dvorani a možda i otići na pokoje instrukcije kod svojih učenika…ili će ravnatelj morati motivirati svoje profesore većom plaćom….).

U svakom slučaju, dobra zabava, dobro druženje i zdravo provedeno prijepodne a sve u svrhu prikupljanja novčanih sredstava koja će tijekom slijedećeg tjedna biti uručena udruzi Sv. Vinka Paulskog iz Vukovara, koja pomaže sugrađanima slabijeg imovinskog statusa i obiteljima s više djece.

Poruka koju vukovarski gimnazijalci šalju nakon svakog održanog humanitarnog turnira je: pomozimo članovima naše zajednice, ali i svima onima kojima je pomoć potrebna, kako bismo zajednički iskusili čarobne moći nesebičnog davanja, beskompromisne ljubavi i suosjećanja tijekom blagdana jer DOBRO JE ČINITI DOBRO.