Obilježavanje Europskoga dana jezika 26.rujna

Autor: Administrator , 13. 10. 2015.

26. rujna u Gimnaziji Vukovar obilježen Europski dan jezika.

Europski dan jezika obilježen je 26. rujna u Gimnaziji Vukovar. Tog se dana slavi jezična raznolikost kontinenta s više od 200 europskih jezika, 24 službena jezika EU-a, oko 60 regionalnih/manjinskih jezika, ali i još mnogo drugih jezika koje govore ljudi iz drugih dijelova svijeta. Europski dan jezika proglasilo je Vijeće Europe, koje predstavlja 800 milijuna Europljana iz 47 zemalja. U događanjima sudjeluju mnogi jezični i kulturni instituti, udruge, sveučilišta i osobito škole. Dan jezika prvi je put održan 2001., u Europskoj godini jezika, te se otada obilježava svake godine.

U Gimnaziji Vukovar taj je dan iskorišten i upotpunjen podizanjem svijesti o velikom mnoštvu jezika u Europi, promicanjem kulturne i jezične raznolikosti te poticanjem učenika škole svih dobi na učenje stranih jezika. Cilj Europskog dana jezika u školi bio je upoznavanje jezika Europe, ali i različitih kultura i tradicije europskih naroda te spoznavanje bogatstva jezika i prednosti osobnim vladanjem stranih jezika.

Učenici su se uz pomoć i organizaciju nastavnika stranih jezika (S. Jurušić, N. Grgurević, M. Hocenski i N. Tufekčić) upoznali s frazama i sintagmama, odnosno posuđenicama iz različitih jezika koje su sveprisutne u hrvatskom jeziku te njihovim naglaskom i pravopisom. Izrađivali su se i različiti materijali u kreativnim radionicama:

poznate izreke o jezicima,
prevođenje riječi i fraza na više stranih jezika,
sastavljanje kviza o jezicima u slikokazu,
izrađivanje manjeg rječnika s osnovnim frazama na više europskih jezika koji će se moći umnožiti i podijeliti zainteresiranim učenicima.

Kvizom o prepoznavanju i povezivanju jezične fraze i imenu jezika na kojem je ona napisana, (ukupno 24 moguća jezika) a koji je održan među učenicima uz pomoć nastavnika jezika u prostorijama škole, svečano je zaključen Europski dan jezika u Gimnaziji Vukovar.