Integrirana terenska nastava biologije i geografije

Autor: Administrator , 12. 6. 2015.

30.05.2015 učenici 1c, 2a, 2b, 2c i 3b razreda Gimnazije Vukovar posjetili su Park prirode Papuk. Izlet je organiziran kao oblik izvanučioničke nastave u cilju upoznavanja prirodne osnove i turističke valorizacije. Učenici su obišli stazu Jankovac. Jankovac je gorska dolina s iznimnom kulturno-povijesnom baštinom i prirodnim vrijednostima.

Bili smo podijeljeni u dvije skupine „Geologija“ i „Biologija“. Svaka grupa je imala svoga vodiča i profesoricu. U grupi geologa proučili smo sastav stijena, a i ujedno ponovili gradivo 1. razreda. U grupi biologa naučili smo koje biljke i životinje stanuju na tom području. Kroz aktivno penjanje smo se umorili i ožednili pa smo pili izvorske vode. Vodič nas je odveo do groba grofa Jankovića, također upoznao nas je s medvjeđim lukom kao jestivom biljkom. Detaljno su nam opisana drveća i zaštićene bilje koje je karakteristično za prostor Papuka. Prošli smo i pokraj jazbine jazavaca, koja je nažalost prazna zbog puno posjetitelja. U Jankovcu je nekada postojala staklana koju bilježe spomenici malog tročlanog groblja na kojem je sahranjen upravitelj staklane i njegova obitelj. Nakon toga smo se počeli spuštati na vodopad. Preko granitne stijene, visoke oko 30 m, pada slap raspršujući se na podnožju i stvarajući, maglicu. To je jedan od ljepših trenutaka s izleta. Da bismo došli do stepenica za vratiti se natrag morali smo prijeći preko vode, što je stvaralo dodatni doživljaj. Kada smo se vratili na početak bili smo umorni, no ne dovoljno da ne zaigramo odbojku ili zajašemo konja. Nakon odmora kojeg smo također aktivno iskoristili išli smo na predavanje i malu prezentaciju o Geocachingu. Kada smo poslušali predavanje išli smo tražiti geo cacheve. Našli smo čak dva geo cacha. No, to nije kraj. Na putu do Vukovara smo stali u Mc Donaldsu.

Bilo bi lijepo kada bi imali više nastave ovakvog tipa, koja nam osim poučavanja pruža zadovoljstvo i zabavu.

U pratnji učenika bili su profesori: Jasminka Bikić, prof. i Nataša Vinković, prof.

Magdalena Kalazić, 1c