Projekt "Vlak 1000"

Autor: Administrator , 26. 5. 2015.

U periodu od 5. do 10. svibnja 2015. pod pokroviteljstvom Ministarstva branitelja Republike Hrvatske učenice Gimnazije Vukovar Kristina Lukačević i Magdalena Živaljić Tadić sudjelovale su u projektu "Vlak 1000", koji se temelji na očuvanju sjećanja na žrtve Holokausta, toleranciji i pobjedi demokratskih vrijednosti nad nacizmom.

Ministarstvo branitelja je u suradnji s Institutom za veterane i žrtve Kraljevine Belgije od 5. do 10. svibnja 2015. godine organiziralo sudjelovanje učenika iz Republike Hrvatske u projektu „Vlak 1000“. „Vlak 1000“ je komemorativno-edukativni projekt u organizaciji Belgian National Institute for Veterans and Victimes of War, Auschwitz Fundation i International Federation of Resistance u kojem je sudjelovalo 1000 mladih i njihovih nastavnika iz svih krajeva Europe, a koji su temelj u očuvanju sjećanja na žrtve Holokausta, toleranciji i pobjedi demokratskih vrijednosti nad nacizmom. Tijekom putovanja sudionici projekta susreli su se i s preživjelim žrtvama nacističkih logora. Imajući na umu i ovogodišnje sudjelovanje predstavnika Republike Hrvatske po prvi puta u ovome projektu, pet učenika i njihove pratnje financiralo je Ministarstvo branitelja Republike Hrvatske. Između pet učenika iz cijele Hrvatske Gimnaziju Vukovar i grad Vukovar predstavljale su učenice Kristina Lukačević učenica 2 razreda opće gimnazije i Magdalena Živaljić Tadić učenica 3 razreda jezične gimnazije.

Učenice koje su predstavljale Gimnaziju Vukovar izabrane su na temelju slijedećih kriterija:

Odlično poznavanje engleskog jezika
Prosjek ocjena viši od 4,00
Dijete hrvatskog branitelja

Evo što je Kristina Lukačević napisala o svojim dojmovima s ovog putovanja:

Projekt „Vlak 1000“ odličan je primjer obrazovanja mladih kroz upoznavanje povijesti, međunarodno druženje, te upoznavanje i prihvaćanje drugačijih običaja i različitosti općenito. Samim time odražava se i briga za dobru i humanu budućnost ispunjenu tolerancijom tj. prihvaćanjem različitosti na svakom stupnju. Ovaj projekt, mladoga čovjeka upoznaje s povijesti Holokausta i samoga Auschwitza rasvjetljujući pritom i one najljepše i najhumanije, kao i one najmračnije dijelove ljudske povijesti. Upravo takva, potpuna slika ovoga događaja omogućuje spoznaju o tome kako je u relativno nedavnoj i bliskoj povijesti um cijele jedne nacije uspio izbaciti svaku dozu humanosti i biti uvjeren u opravdanost genocida, superiornost nad drugima, te bez osvrta, težiti i djelovati u smjeru ostvarenja svoga izrazito egoističnog cilja. Tisuću mladih iz cijele Europe, simbolizirajući tisuću Židova prevezenih vlakom iz Belgije u Auschwitz, bilo je uključeno u ovaj projekt. Sve nas je naizgled  potpuno različite, različitih nacija, s različitog govornoga područja, običaja, obitelji i odgoja pri obilasku Auschwitza spojio isti osjećaj humanosti i suosjećanja sa žrtvama. Svi smo razmišljali o istome, kako čovjek može toliko zanemariti svoju ljudskost i učiniti takve grozote drugom čovjeku, kako se u okruženju suludih ideologija čovjekov um može toliko monstruozno promijeniti. U tome se očituje svrha očuvanja i posjećivanja ovoga muzeja kao i upoznavanja povijesti općenito. Bit je u tome da upijemo što više iskustva, povežemo djela s njihovim posljedica te da to isto, stečeno znanje prihvatimo i primijenimo u vlastitom životu i odlukama, kako posljedice naših budućih odluka i djela ne bi morao snositi neki drugi čovjek  samo zato što se „pogrešno“ zove ili priča „pogrešnim“ jezikom.  Povijest je puna savjeta i ako smo ih voljni poslušati Holokaust se više nikada neće ponoviti. Auschwitz kao simbol velike ljudske pogreške i patnje, te pogešnih ideja moći ćemo pustiti da zaraste u visoku travu, gustu šumu puštajući da u njoj umoreni ljudi konačno nađu svoj spokoj.