Znanstveno-stručni skup o uzgoju divljači i zaštiti biološke raznolikosti

Autor: Administrator , 17. 4. 2015.

Učenici 1. i 2. razreda Gimnazije Vukovar sudjelovali na II. znanstveno stručnom skupu o uzgoju divljači i zaštiti biološke raznolikosti pod nazivom: „Vučedolska golubica - poljska jarebica“.

Učenici 1. i 2. razreda Gimnazije Vukovar u sklopu nastave iz biologije sudjelovali su na II. Znanstveno- stručnom skupu o uzgoju divljači i zaštiti biološke raznolikosti pod nazivom: „Vučedolska golubica – poljska jarebica“. Skup je održan 15. travnja 2015. godine u Ružičkinoj kući u Vukovaru. Organizatori ovoga znanstveno-stručnog skupa bili su Vukovarsko-srijemska županija, Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Grad Vukovar, Hrvatski lovački savez, Veterinarski zavod Vinkovci i županijska javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima. Međunarodni karakter skupa medijski je popratila Balkan Environmental Association iz Grčke, a sve se odvijalo pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske. Na samom početku stotinjak sudionika skupa pozdravili su prof.dr.sc. Vlado Guberac, dekan Poljoprivrednoga fakulteta u Osijeku, dok je u ime grada domaćina skup pozdravila dogradonačelnica grada Vukovara gospođa Marija Budimir.  Nakon pozdravnih riječi dekana i dogradonačelnice skup je otvorio dožupan Vukovarsko – srijemske županije gospodin Željko Cirba.

Cilj skupa bio je senzibilizirati javnost na ekološku i gospodarsku važnost trčke skvržulje (lat. Perdixperdix, koju često zovemo i poljska jarebica). Naime, poznato je da se ova poljska kokoš nekada nalazila u velikom broju u našim staništima, tako da su je na području Slavonije zvali poljskom kraljicom. Danas je nalazimo u iznimno malom broju na većem području Republike Hrvatske. Kako bi privukli javnost, organizatori su izabrali pomalo intrigantan naziv skupa, no trčka skvržulja je u našim krajevima poznata još od davnina tj. iz vremena Vučedolske kulture. Naime, arheološki nalaz s početka 20. stoljeća na području Vučedola, koji je prvotno nazvan kokoš, a kasnije golubica, arheološki znanstvenici su na temelju oblika i ocrtanosti utvrdili da se u stvari radi o trčki (jarebici). Upravo o ovoj tematici svima prisutnima prezentirana su dva izlaganja. Prvo predavanje iznio je naš najpoznatiji poznavatelj i promicatelj Vučedolske kulture prof.dr.sc. Aleksandar Durman sa Odsjeka za arheologiju i metalurgiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a nakon njega izlaganje o biologiji, ekologiji i patologiji trčke održao je predsjednik Programskoga odbora skupa prof.dr.sc.Tihomir Florijančić s Poljoprivrednoga fakulteta u Osijeku. Učenici Gimnazije Vukovar sudjelovali su u velikom broju u pratnji nastavnica Sanje Škrabić i Kristine Kristek.

Hvala organizatorima na ovom vrlo korisnom i poučnom predavanju, a mi nastavljamo dalje željni novih znanja.

Autor članka: Sanja Škrabić

« Ožujak 2024 »