Završna konferencija IPAQ PETA projekta

Autor: Administrator , 28. 3. 2015.

U utorak, 10.veljače 2015. godine u hotelu Westin u Zagrebu održana je završna konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati projekta afirmativne nastave, inovativnog učenja i poučavanja, koji je, na inicijativu zagrebačke V. gimnazije kao nositelja projekta, proveden u još dvije gimnazije i dvije srednje škole u Hrvatskoj. Kao cilj projekta istaknut je raznovrsniji školski program i bolja priprema učenika za tržište rada. U projektu "Afirmativna nastava i inovativno učenje i poučavanje u gimnazijama u okviru Hrvatskog kvalifikacijskog okvira", pod kraćim nazivom IPAQ Peta, sudjelovali su V. gimnazija iz Zagreba, Gimnazija Vukovar, Gimnazija Metković, srednja škola Pakrac i kninska srednja škola Lovre Montija te Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu.

U sklopu 18-mjesečnog projekta, vrijednog 441 tisuću eura, razvijeno je 14 kurikuluma za prirodoslovne gimnazije s navedenim ishodima učenja, a u skladu s učeničkim potrebama i Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom (HKO). Riječ je o kurikulumima iz fizike, nacrtne geometrije, informatike, oblikovanja urbanog okoliša (uključujući i strane jezike) i terenske nastave u koju su bili uključeni biologija, kemija, tjelesni te projektna nastava.
U realizaciji projekta sudjelovalo je 86 službenih članova i vanjskih suradnika te 1288 učenika. Održana je 31 edukacija o HKO-u i provedbi kurikula za više od 1100 nastavnika. Također, članovi projektnog tima tijekom studijskog putovanja obišli su Heidelberg, Würzburg, Zürich i München kako bi se upoznali s dobrim europskim praksama i posjetili ustanove koje već primjenjuju inovativne metode i afirmativnu nastavu.
Svi interaktivni materijali i razvijeni kurikulumi objavljeni su na službenoj stranici projekta www.ipaq.petagimnazija.hr i tako stavljeni na raspolaganje svim zainteresiranim profesorima i nastavnicima.
Gimnaziju Vukovar, kao partner školu predstavljali su i aktivno sudjelovali u projektu, ravnatelj Davor Šijanović te nastavnici Ljiljana AjdukovićIvana DugalićKarolina DvojkovićSanja Pavlović ŠijanovićVelibor Stepanović i Nataša Vinković. Svi nastavnici složili su se kako je za njih ovo bilo jedno predivno iskustvo i zato nastavljamo dalje radujući se novim projektima.