Gimnazija Vukovar u znaku sigurnog interneta

Autor: Administrator , 28. 3. 2015.

Gimnazija Vukovar već tradicionalno provodi niz aktivnosti vezane uz obilježavanje Dana sigurnijeg interneta jer smatramo da smo odgovorni  i obvezni osigurati u najvećoj mogućoj mjeri , odrastanje učenika u sigurnom internet okruženju.

Kroz prijašnje  godine Gimnazija Vukovar je ugostila relevantne predavače poput gdina. Tomislava Ramljaka, ravnatelja Centra za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka, gdina, Darka Čorkovića iz PU Osječko-baranjske,  gđu. Marinu Bukal, policijsku službenicu Odjela za prevenciju kriminaliteta PU Vukovarsko-srijemske,  gđu. Mirnu Marić, policijsku službenicu za nadzor i planiranje-za prevenciju iz PU Vukovarsko-srijemske i  gđu. Renatu Ivanković, prof. matematike i informatike, voditeljicu posebnih obrazovnih programa iz CARNeta.

Ove godine, za razliku od prijašnjih godina kada smo kroz tribine u fokus stavili vanjske predavače odlučili smo se za multimedijalnu izložbu kroz koju su naši učenici stavljeni u središte i iznjeli svoja razmišljanja pod sloganom „Let's create a better internet together!“

Već krajem 12tog mjeseca pozvali smo sve učenike Gimnazije Vukovar da se svojim radom uključe u obilježavanje Dana sigurnijeg interneta. Odaziv učenika bio je iznimno velik, što je pokazatelj da su učenici zainteresirani za povećanje razine sigurnosti na internetu ali isto tako i iznimno kreativni u vlastitom izričaju.

Nastalo je niz materijalnih plakata, niz prezentacija i video uradaka te niz digitalnih plakata i igara.

Poruke koje su se mogle iščitati iz učeničkih radova: na internetu smo sigurni onoliko koliko se zaštitimo. Internet postoji kako bi služio ljudima bilo koje dobi pa tako i djeci.  Edukacija je ključ sigurnosti. Antivirusni softver i njegova ažuriranja postoje kako bi nas zaštitila, međutim antivirusni program nas neće zaštititi od sumnjivih stranica, programa i osoba na internetu. Internet je mreža o kojoj treba razviti svijest, na kojoj treba biti odgovoran, sumnjičav te poštovati vlastitu i tuđu privatnost. „Internet nije samo mreža računala, nego i velika neformalna zajednica ljudi s vlastitim kodeksom ponašanja. Svi znamo da kultura ponašanja nije nešto s čim se rodimo, već nešto što stječemo odgojem.“ (Internetski bonton | Pravila lijepog ponašanja na internetu: Damjan Tomšić  ) Zapamtimo, uvijek netko vreba preko weba. Ne upuštajmo se u chatove s nepoznatima, nemojmo otvarati sumnjive stranice, u virtualni svijet pustimo samo one prijatelje koje poznajemo u realnom, prošetajmo do trgovine, čestitajmo rođendan poljupcem i najvažnije, poštujmo internetski bonton i ne činimo drugima ono što ne želimo da se čini nama.

Ne preostaje nam ništa drugo, već  složiti se s učeničkim porukama i nastaviti ih hrabriti i poticati na odgovorno i sigurno korištenje internetskih sadržaja i servisa upravo na načine kako su ih prikazali kroz svoje radove. I zato nastavljamo dalje...

Sanja Pavlović Šijanović, prof. mentor informatike

Karolina Dvojković, prof.mentor fizike