Projekt Moderne galerije Zagreb:"10 škola –10 umjetnika" 22.11.2014.

Autor: Administrator , 28. 3. 2015.

Pokrenut 2005. godine, kao dio obilježavanja stogodišnjice osnutka Moderne galerije i otvaranja nove stalne postave, projekt „10 škola-10 umjetnika" već desetu godinu za redom u Zagrebu okuplja učenike i profesore povijesti umjetnosti iz deset gimnazija iz cijele Hrvatske. Tijekom susreta u zagrebačkoj Modernoj galeriji, učenici i profesori prezentiraju zadane teme vezane uz fundus Moderne galerije, koje su prethodno u svojim lokalnim sredinama sami istražili i pripremili za javno predstavljanje. Projekt uključuje upoznavanje učenika s izložbenim programom, fundusom i ukupnom djelatnošću Moderne galerije, kroz koje oni osobnim iskustvom razvijaju interes i za programe ostalih zagrebačkih i hrvatskih muzejsko-galerijskih ustanova.

Kontinuirani muzejsko-edukativni projekt Moderne galerije „10 škola-10 umjetnika aktivno uključuje srednjoškolce u kompleksnu muzejsko-istraživačku djelatnost u kojoj se potiče što veća samostalnost i angažman učenika. Moderna galerija redovito jednom godišnje, u skladu s aktualnim izložbenim programom postavlja glavnu temu i 10 pojedinačnih uz nju vezanih podtema za timove, na koje 10 grupa iz deset hrvatskih škola priprema stručnu prezentaciju popraćenu multimedijom, raznovrsnim radionicama, diskusijama i dr. Svaka se radna grupa sastoji od tri učenika i profesora-mentora pa u projektu svake godine ukupno sudjeluje 40 osoba. Uz asistenciju i moderaciju profesora-mentora te kustosice i voditeljice Ivane Rončević Elezović, učenici samostalno istražuju i kreiraju teze i izlaganja koja prezentiraju pred kolegama i zainteresiranom publikom. Sve su dosadašnje akcije dokumentirane katalozima profesionalne kvalitete.

Našu školu predstavljali su učenici Marija Čolak, Gabriela Filić i Tomislav Lovrić, učenici prirodoslovno – matematičkog usmjerenja. Oni su zajedno s profesoricom Nadom Prpa obradili temu pod nazivom „Etnografski elementi u modernoj skulpturi“ i zadanu temu su uspješno predstavili. Na kraju projekta učenici su uz stručno vodstvo razgledali stalni postav galerije i izložbu kiparice Milene Lah.

Učenici i profesori raduju se susretu s učenicima i profesorima drugih škola, razmjeni iskustava i vesele se svakom novom  projektu i susretu.