Ema Stankoski Hrgović osvojila II. nagradu na 45. natjecateljskoj smotri „Young Scientist“

Autor: Tijana Pavliček, 8. 12. 2023.

Na poziv Društva fizičara Republike Sjeverne Makedonije (DFRM) učenica Gimnazije Vukovar Ema Stankoski Hrgović i mentorica Karolina Dvojković, predmetna nastavnica fizike, sudjelovale su na natjecateljskoj smotri eksperimentalnih radova iz fizike u Skoplju. Prezentacija eksperimentalnih radova održala se u suorganizaciji Instituta za fiziku na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta sv. Ćirila i Metoda u Skoplju, 16. i 17. studenog 2023. godine. Na natjecateljskoj smotri „Young Scientist“, Ema je predstavila rad naslovljen „Laboratorij zvuka“, za koji je, od strane stručnog povjerenstva, nagrađena drugom nagradom u kategoriji četvrtih razreda srednjih škola. Osim natjecateljskog dijela, dvodnevno je zbivanje bilo osmišljeno kao susret učenika, učitelja, nastavnika i sveučilišnih profesora fizike te je bilo prožeto izlaganjima učeničkih eksperimentalnih radova, predavanjima, razmjenom iskustava dobre prakse, dodjelom nagrada te druženjem i sklapanjem novih prijateljstava. Pored izvrsnih idejnih eksperimentalnih rješenja koja su prezentirali učenici osnovnih i srednjih škola regije, posebnu pozornost privukla su predavanja sveučilišnih profesora: doc. dr. sc. Jana Bogdanoska „100 godina galaksija: od Edwina Hubblea do danas“, asist. Irena Zlatanovska „Održivi razvoj nuklearne energije“, doc. dr. sc. Elena Včkova Bebkovska „Aurora borealis: da li se polarna svjetlost može uočiti i na našim geografskim širinama?“ s Instituta za fiziku, PMF Sveučilišta sv. Ćirila i Metoda u Skoplju. Nakon završenog uspješnog sudjelovanja, uslijedio je i novi poziv za sudjelovanje na sljedećoj 46. smotri „Young Scientist“.