LEONARDO 4 CHILDREN 2022: “Art & Science on Climate, Equality & Peace”

Autor: Tijana Pavliček, 27. 6. 2022.

Maturant Gimnazije Vukovar, Toni Podrugović, jedan je od 10 nagrađenih učenika na natjecanju LEONARDO 4 CHILDREN 2022: “Art & Science on Climate, Equality & Peace”. Natjecanje je sastavni dio STEM Discovery Campaign 2022. Inicijator navedenog natjecanja je zaklada „Carano 4 Children“ koja ima za cilj potaknuti, prepoznati i usmjeriti darovitu i visoko motiviranu djecu i mlade, posebno djecu između 6 i 18 godina, da razviju svoje umjetničke i znanstvene vještine: inovativnost, kreativnost, istraživanje, tehnologiju, dizajn, grafiku, modeliranje, crtanje. Natjecanje obuhvaća države EU ali i one izvan EU. Toni Podrugović se natjecao u kategoriji Art & Science. Natjecanje, u kategoriji Art & Science, potiče izradu kreativnog originalnog projekta na zadanu temu koji integrira umjetnost i znanost. Ovogodišnja je zadana tema, u kategoriji radova mladih od 13 do 18 godina, obuhvaćala promišljanja i kreativni izričaj o klimatskom djelovanju i održivosti okoliša, društvenoj jednakosti, uključujući ravnopravnost spolova, mir među ljudima te rješavanje problema i predlaganje rješenja. Na natjecanju je sudjelovalo 482 učenika iz država EU i izvan EU. Službeno je uručenje nagrada, za izabrane pobjednike natječaja, uključujući mentore i roditelje, predviđeno 28. listopada 2022. godine u Bruxellesu. Nagrada obuhvaća objavljivanje rada/projekta u knjizi “LEONARDO 4 CHILDREN” koja je dio humanitarne akcije kojom se prikupljaju sredstva i donacije za djecu u potrebi, predstavljanje rada na javnim događanjima, kulturnim ustanovama ili javnim mjestima, tijekom koncerata i događanja; certifikat “Leonardo 4 djece”; objavljivanje na web stranici fondacije, društvenim mrežama i promotivnim materijalima; posjet umjetničkom ili znanstvenom mjestu u pratnji stručnjaka; radionice o umjetnosti ili znanosti te mogućnost susreta i suradnju s poznatom osobom ili stručnjakom za umjetnost ili znanost. Mentor učenika bila je Karolina Dvojković.