2016-03-10 07:59:52

Međunarodni istraživački dan za učenike-Intenational MasterClass 2016

Na Odjelu za fiziku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku u petak, 4. ožujka 2016., i subotu 5. ožujka 2016. godine, učenici Gimnazije Vukovar, Ana Mrkojević, Stjepan Miličić, Karlo Sedlar i Filip Alerić, proveli su jedan radni dan poput znanstvenika na CERN-u. 

Od veljače do travnja na fakultetima i institutima diljem svijeta preko 10 000 srednjoškolaca provest će jedan dan poput znanstvenika analizirajući stvarne podatke prikupljene na najvećem i najsnažnijem sudarivaču čestica na svijetu “Large Hadron Collider” (LHC) smještenom na CERN-u (Europski laboratoriju za fiziku elementarnih čestica). International MasterClass se odvija već dvanaestu godinu za redom u 47 zemalja diljem svijeta.  Globalna, svjetska razina ovog događanja odražava prirodu planetarne kolaboracije u eksperimentalnoj fizici elementarnih čestica, koja se  najviše ostvaruje kroz CERN.

Međunarodni istraživački radni dan za učenike (International Masterclasses) utemeljen na atraktivnom programu završava video konferencijom. Putem video veze s CERN-om-Švicarska i institucijama sudionicima u drugim zemljama, a u petak su to bili Osijek-Hrvatska, Lyon-Francuska, Beč-Austrija, Opava-Češka i Santiago de Compostela-Španjolska polaznici prezentiraju rezultate svojih istraživanja – baš onako kako to rade i  fizičari u međunarodnim kolaboracijama.

Rezultate srednjoškolaca koji su se okupili u Osijeku, hrabro, elokventno i samouvjereno na engleskom jeziku, iznosili su učenici, od kojih i naša Ana Mrkojević, učenica četvrtog razreda Gimnazije Vukovar. Najzanimljiviji i najintrigantniji dio bilo je postavljanje pitanja koja su „mučila“ učenike i iščekivanje odgovora. Pitanja je bilo mnogo, i da nismo bili ograničeni vremenom ovo zbivanje bi potrajalo jako dugo. Zadovoljni učenici, profesori i organizatori već su zakazali ponovni susret za godinu dana.

Glavi koordinator ²International Masterclasses² je dr. Uta Bilow, Technical University Dresden, u uskoj suradnji s programom QuarkNet i ²International Particle Outrach Group² (IPPOG). IPPOG je neovisni odbor predstavnika država uključenih u istraživanja na CERN-u. Zadaća IPPOG odbora je učiniti fiziku elementarnih četica dostupniju široj javnosti.

Ovo događanje na Odjelu za fiziku u Osijeku, organizirali su znanstvenici sa Sveučilišta u Splitu (Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, FESB) koji rade na CERN-u, izv. prof. dr. sc. Nikola Godinović i prof. dr. sc. Ivica Puljak u suradnji s kolegom mag. phys. Benjaminom Mesićem, osječaninom s Instituta Ruđer Bošković, te s kolegama s Odjela za fiziku u Osijeku Igorom Miklavčićem, prof. i doc. dr. sc. Denisom Stanićem, te srednjoškolski profesori koji su sudjelovali, potaknuli i nagradili svoje učenike, Nedeljko Begović, prof. Gimanzija M. A. Reljkovića Vinkovci, Spomenka Hardi, prof. Gimnazija A. G. Matoš Đakovo, Željka Duh Blašković, prof. Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti Osijek i Karolina Dvojković, prof. Gimnazija Vukovar.


Gimnazija Vukovar