Vijesti

Popularizacija znanosti i korištenja geografskih informacijskih sustava u školama

Autor: Administrator , 27. 2. 2017.

U četvrtak, 23.02.2017. u našoj školi održano je predavanje "Popularizacija znanosti i korištenja geografskih informacijskih sustava (GIS) u školama” Geografskog odjela, Sveučilišta u Zadru.

Glavnu riječ vodili su Maja Bahnik, Darija Borić, Fran Domazetović i Nediljko Ralica, studenti 2. godine Geografskog odjela te prof.dr.sc. Ante Šiljeg.
Cilj projekta integralni i multidisciplinarni pristup promoviranja i poticanja uvođenja suvremene informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) u procese učenja i poučavanja u srednjim školama Republike Hrvatske. Na predstavljanju projekta sudjelovali su učenici Gimnazije Vukovar kao i svi sudionici Županijskog natjecanja iz geografije uz pratnju svojih profesora.

Što je GIS?
Geografski informacijski sustav ili skraćeno GIS predstavlja skup integralnih softverskih programa (alata) izrađenih s ciljem pohranjivanja, pretraživanja, manipuliranja, analiziranja i prikazivanja geografskih informacija. Kao takav pomaže korisnicima da razvijaju vještinu prostornog razmišljanja i potiču aktivno sudjelovanje u procesu stjecanja znanja o promjenama i utjecajima na okoliš koji ih okružuje.S obzirom na pedagoške i interdisciplinarne prednosti GIS je našao svoje mjesto u brojnim javnim ustanovama i kurikulumima školskih programa diljem SAD-a, Kanade i zemalja EU. Iako je potencijal GIS-a naširoko istražen, njegovo integriranje u obrazovni sustav na različitim razinama i u javne institucije predstavlja veliki izazov kako u svijetu tako i u Hrvatskoj.

« Studeni 2017 »